October 20, 2021

Artilleri-Tidskrift nr 3 2020

Det går som tåget – i alla fall för Nordens enda ammunitionsgjuteri i Karlskoga. Idag ägs ammunitionsgjuteriet av norska Nammo och produktionen närmar sig de stora volymer som noterades i samband med att förre ägaren Bofors levererade sin stora Indienorder. Mer om gjuteriets verksamhet (på bilden ser du nyligen fyllda 40 mm granater) kan du läsa i kommande nummer av Artilleri & Luftvärn. Läs också om att Sverige efter lång betänketid nu bestämt sig för att köpa ett mindre antal av Saab Dynamics nya version av robot 70 samt uppgradera robotsystem 23 Bamse. Kommande nummer innehåller även en beskrivning om hur Saabs artillerilokaliseringsradar Arthur nu tar steget in i den digitala världen. Ett med andra ord, fullmatat nummer som skickas ut till våra medlemmar och prenumeranter i mitten av oktober.

Comments are closed.